sport a fitness

Jak si vybrat běžeckou obuv

Reklama

1. Zvolte správnou úroveň tlumení podrážky.
Obecně platí, že odpružení zajišťuje pěnová podrážka, která „tlumí“ nárazy chodidla o zem. To údajně chrání kolena a záda před opakovaným nárazovým zatížením a z dlouhodobého hlediska i před bolestí a poškozením.

Několik studií přitom ukázalo, že tlumení nárazuvzdornými podrážkami nebo vložkami neochrání před sportovními zraněními a může dokonce zvýšit zátěž nohou, zejména při rychlém běhu (14,5 km/h).

Další výzkumná práce zjistila, že taková podrážka může snížit riziko zranění, ale pouze u mužů s hmotností do 78,2 kg a u žen s hmotností do 62,8 kg. U těžších osob nepřináší odpružená běžecká obuv žádné znatelné výhody.

Pro běžce s nízkou hmotností má tedy smysl hledat běžeckou obuv s dobrým odpružením. Primárním hlediskem by však měla být úroveň pohodlí.

Mezi pulty v obchodě se trochu projděte nebo dokonce proběhněte. Zhodnoťte, jak moc vám vyhovují tlumicí vlastnosti podrážky – zda jsou pohodlné, nebo obtěžující a snižují kontrolu nad pohybem.

2. Zhodnoťte, jak jste pohodlní
Existuje rozšířený názor, že při výběru běžeckých bot byste měli zohlednit sklon chodidla ve vztahu k holeni.
Lidem s vysokou klenbou chodidla (supinací) se doporučuje vzít si měkké tenisky s dobrým odpružením. A v případě plochých nohou (pronace) doporučují vybírat modely s vložkami na podporu klenby a podrážky s prvky různé tuhosti.
Tato doporučení byla testována v sérii studií, kterých se zúčastnilo 7 203 vojenských rekrutů obou pohlaví, a zjistilo se, že výběr obuvi na tomto principu lidi před zraněním neochrání. A experiment zahrnující maratonkyně zjistil, že oblíbené rady nepomáhají zvýšit pohodlí ani snížit bolest.
Přitom zaměření na vlastní pohodlí přináší dobré výsledky. Jedna studie zahrnující vojenský personál zjistila, že 4 měsíce tréninku v botách s nejpohodlnějšími vložkami snížily počet stresových zlomenin nohou o 13,4 {0a10cd38e22cb33dfa5e69f416af88e6876b0836140f88ec5f26485a2ed73da4}. Přitom úroveň pohodlí hodnotili sami vojáci, kteří si na začátku experimentu vybírali stélky ze šesti nabízených možností.

 

Reklama

Související příspěvky

Jak změnit svůj vztah ke sportu

Květoslava Bláhová

Jak dělat cviky na nohy v trenažéru, abyste si napumpovali stehna a nezničili si kolena?

Čerpání: cvičení – „zabijáci“ břišních svalů na plošině s tyčemi